Jak správně udržovat koberec?
Běžné denní čištění je rozhodující pro prodloužení životnosti koberce. V závislosti na zatížení prostoru je nutné provádět denně nebo několikrát týdně důkladné vysávání koberce výkonným kartáčovým vysavačem, aby byl účinně odstraněn prach a volně ležící nečistoty z povrchu i hloubky.
Dlouhodobá ochrana
Kobercům obecně neprospívá dlouhodobé bodové zatížení, snažte se vyvarovat přetěžování koberce těžkým nábytkem. Při vysávání koberce je důležité vysávat vždy po směru vlasu, jinak koberec poškozujete. Vyhněte se stěhování nábytku a těžkých předmětů po koberci, nadzvedněte je. Použijte pod nožky židlí a nábytku gumové podložky, aby na kobercích nezůstávaly otlaky. Pokud se některé vlákno z koberce povytáhne, v žádném případě vlákna netrhejte, ale zastřihněte nůžkami do stejné výšky s ostatními.
Co dělat v případě znečištění?
V případě znečištění koberce je vhodné použít hadřík navlhčený vlažnou mýdlovou vodou. Vyvarujte se používání různých šamponů a prostředků, které nemusí být pro daný typ koberce vhodné. Každou skvrnu odstraňte pokud možno ihned, nesmí se nechat zaschnout. Skvrnu se snažte odstranit lehkým třením od okraje ke středu, nikoliv dřením skvrny ze strany na stranu. Voda je téměř vždy nejúspěšnější čistič koberců.
Vyhněte se ovšem nadměrnému vlhčení koberců, které mají podložku z přírodního materiálu (např. juta, bavlna), aby se koberec nesrazil. Do ještě vlhkých míst nešlapejte ani nestěhujte nábytek.
Hloubkové čištění koberce
Kromě každodenní údržby je dobré jednou za čas provést tzv. hloubkové praní koberce. Doporučejeme se obrátit na specializovanou firmu, která koberce čistí. V dnešní době je k dispozici chemická suchá nebo klasická mokrá varianta.
Nejčastější chybou je čištění koberců mokrou cestou svépomocí. U tohoto typu čištění je potřeba zohlednit spoustu důležitých hledisek, jako je podlepení koberce, velikost plochy, typ koberce, výška vlasu, použitý přípravek a stroj na čištění, ale samozřejmě i počasí.